Hír

291/2007. (X. 31.) Korm. rendelet

2008.05.11 10:46 (6 éve)
Kategória: Jogszabály

az építésfelügyeleti tevékenységről

A Kormány az épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII. törvény (a továbbiakban: Étv.) 62. §-a (1) bekezdésének o) pontjában kapott felhatalmazás alapján a következőket rendeli el:

A rendelet hatálya

1. § (1) E rendeletet - a (2) bekezdésben foglalt kivétellel - alkalmazni kell az építőipari kivitelezési tevékenység

a) megkezdésére irányuló bejelentéssel kapcsolatos eljárásra,

b) végzése során felhasznált építési célú termékek, építési módszerek, eljárások használatának, valamint az építményekkel kapcsolatos országos szakmai követelményekben, szabványokban, jogszabályokban és más építésügyi előírásokban megfogalmazott követelmények teljesülésének ellenőrzésére,

c) résztvevőinek ellenőrzésére, és

d) végzésével kapcsolatban megindult hatósági eljárások lefolytatására.

(2) E rendelet rendelkezéseit, ha jogszabály másként nem rendelkezik

a) a sajátos építményfajtákkal - az antennák, antennatartó szerkezetek és csatlakozó műtárgyak kivételével -, és

b) a felvonóval, a mozgólépcsővel és a mozgójárdával kapcsolatos - (1) bekezdés szerinti - építésfelügyeleti ellenőrzésekre és hatósági eljárásokra is alkalmazni kell.

Illetékesség

2. § Az építésfelügyeleti ellenőrzésre és az építésfelügyeleti hatósági eljárás lefolytatására az az elsőfokú építésfelügyeleti hatóság (a továbbiakban: építésfelügyeleti hatóság) az illetékes, amelynek az illetékességi területén az építőipari kivitelezési tevékenység folyik.

Építésfelügyeleti ellenőrzés

3. § (1) Az építésfelügyeleti hatóság építésfelügyeleti ellenőrzést hivatalból vagy más közigazgatási szerv megkeresésére, kezdeményezésére folytat.

(2) Az építésügyért felelős miniszter - a rendelet hatálya alá tartozó sajátos építményfajták esetében az illetékes miniszter - (a továbbiakban együtt: miniszter) március 15-éig ellenőrzési irányelvet ad ki, amelyben

a) meghatározza

aa) a tárgyi évben tartandó építésfelügyeleti célvizsgálatok szempontrendszerét,

ab) azokat a településeket, településrészeket, ahol összevont építésfelügyeleti ellenőrzést kell tartani; és

b) az előző évi nyilvántartási adatok alapján javaslatot tesz utóvizsgálati ellenőrzésre azokon a településeken, településrészeken, Budapesten kerületekben, ahol az építőipari kivitelezési tevékenység végzése során a szabálytalanságok száma növekedett.

(3) Az építésfelügyeleti hatóság ellenőrzéseit - az építésügyi hatóság és az illetékes területi építész, illetve mérnöki kamara javaslatát is figyelembe véve - a (2) bekezdés szerinti ellenőrzési irányelv figyelembevételével március 31-éig készített éves munkaterv szerint végzi.

(4) Az előző évi építésfelügyeleti ellenőrzések megállapításait összefoglaló jelentést január 31-éig meg kell küldeni a miniszternek.

4. § (1) Az ellenőrzést végző építésfelügyelő ellenőrzési jogosultságát tanúsító szolgálati igazolvány tartalmazza az építésfelügyelő nevét, az őt foglalkoztató hivatal megnevezését, valamint az igazolvány sorszámát.

(2) Az építőipari kivitelezési tevékenység helyszíni ellenőrzését két építésfelügyelő egyidejűleg végzi.

5. § (1) Az építésfelügyeleti hatóság szükség esetén az építésügyi hatósággal (ideértve a sajátos építményfajták szerinti hatóságokat is), más illetékességi területen működő építésfelügyeleti hatósággal és más - ellenőrzésre jogosult - hatósággal vagy szervezettel közös ellenőrzés végzését kezdeményezi.

(2) A speciális vizsgálatok elvégzése érdekében az építésfelügyeleti hatóság a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló 2004. évi CXL. törvény (a továbbiakban: Ket.) 58. §-ának (3) bekezdése szerint építésügyi műszaki szakértő vagy minőség-ellenőrző szerv közreműködését is igénybe veheti.

(3) Az építésfelügyeleti hatóság megkeresésre más hatóság ellenőrzésében is részt vesz.

6. § (1) Az építésfelügyeleti hatóság az Étv. 46. §-ának (5) bekezdésében foglaltakon túl ellenőrzi

a) az építési szerződés, a kivitelezési dokumentáció tervezőjével kötött tervezési szerződés meglétét,

b) a tervellenőrre vonatkozó jogosultsági előírások megtartását,

c) a kivitelezésre vonatkozó jogszabályokban, szakmai előírásokban foglalt rendelkezések, ennek keretében különösen az építmény szerkezetére, a kivitelezés módszerére és technológiájára vonatkozó követelmények betartását.

(2) Az építésfelügyeleti hatóság az ellenőrzés megállapításairól, továbbá az ellenőrzött észrevételeiről a helyszínen jegyzőkönyvet készít, amelynek egy példányát az építési naplóhoz csatolja, a másik példány a hatósági ügyirat része. A jegyzőkönyv a Ket. 39. §-ának (2) bekezdésében foglaltakon kívül, illetve annak keretében tartalmazza:

a) az eljáró építésfelügyelő hivatali elérhetőségét,

b) az építtető nevét, lakcímét, székhelyét,

c) az ellenőrzésben közreműködők megnevezését,

d) az engedélyes tervek tervezőjének nevét, lakcímét, tervezői engedély számát,

e) a kiviteli tervek tervezőjének nevét, lakcímét, tervezői engedély számát,

f) a kivitelező nevét, lakcímét, cégjegyzékszámát, vállalkozási engedély számát,

g) a felelős műszaki vezető nevét, lakcímét, névjegyzéki számát,

h) az építési műszaki ellenőr nevét, lakcímét, névjegyzéki számát,

i) az építmény rendeltetését, jellegét,

j) az építési engedély számát, és

k) a kivitelezés bejelentési kötelezettségének teljesítését.

Az építőipari kivitelezési tevékenység megkezdésére irányuló bejelentés tudomásulvétele

7. § (1) Az építőipari kivitelezési tevékenység megkezdése bejelentésének elbírálása során az eljárás megindítására vonatkozó értesítés mellőzhető.

(2) A jogszerű bejelentés esetén az építésfelügyeleti hatóság a Ket. 71. §-ának (4) bekezdése szerint jár el.

(3) Az építésfelügyeleti hatóság az építőipari kivitelezési tevékenység megkezdését határozattal megtiltja, ha

a) a bejelentés nem elégíti ki az építőipari kivitelezési tevékenységről, az építési naplóról és a kivitelezési dokumentáció tartalmáról szóló jogszabályban előírtakat, vagy

b) a kivitelezés megkezdésére, végzésére vonatkozó előírások nem teljesülnek.

(4) Az építésfelügyeleti hatóság

a) az építésügyi hatóságnak az építési engedély számát, az ingatlan helyrajzi számát és az építési tevékenység megkezdésének tervezett időpontját,

b) a munkaügyi ellenőrzésről szóló 1996. évi LXXV. törvény 3/A. § (2) bekezdésében meghatározott adatokat az Országos Munkavédelmi és Munkaügyi Főfelügyelőség építkezés helye szerint illetékes területi felügyelőségének,

c) az adózás rendjéről szóló 2003. évi XCII. törvény 3. számú melléklete G) részének 6. pontja szerinti adatokat az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatalnak

minden hónap 5. napjáig küldi meg.

Építésfelügyeleti intézkedések

8. § (1) Az építésfelügyeleti hatóság az Étv. 46. §-ának (6) bekezdésében meghatározott esetben az építőipari kivitelezési tevékenység folytatását a helyszínen meghozott végzéssel megtiltja.

(2) Ha az építésfelügyeleti hatóság az (1) bekezdés szerint megtiltotta az építőipari kivitelezési tevékenység folytatását, az ellenőrzés napjától számított 15 munkanapon belül a helyszínen felvett jegyzőkönyv megállapításai alapján, azonnal végrehajtható határozattal elrendeli a szabálytalan állapot megszüntetését.

(3) Az építésfelügyeleti ellenőrzés lefolytatása során feltárt, az építésfelügyeleti hatóság hatáskörébe nem tartozó szabálytalanságokat is jegyzőkönyvben kell rögzíteni. A jegyzőkönyv másolatának, valamint az egyéb bizonyítékok megküldésével a szükséges intézkedések megtételére fel kell hívni a hatáskörrel és illetékességgel rendelkező hatóságot.

(4) Az építésfelügyeleti hatóság az Étv. 46. §-ának (6) bekezdésében meghatározott esetben építésfelügyeleti hatósági eljárást - az Étv. 46/A. §-ának (1)-(2) bekezdésében foglaltak kivételével - az építmény használatbavételi engedélyének jogerőssé válásáig indíthat. Az építésfelügyeleti hatóság az Étv. 46. §-ának (6) bekezdésében meghatározott cselekményről vagy mulasztásról való tudomásszerzéstől számított egy éven belül intézkedhet. Az egyéves időtartam az építésfelügyeleti hatóság számára újra kezdődik az eljárás felfüggesztésének megszűnésekor.

(5) Új eljárás lefolytatásának elrendelése esetén az egyéves időtartam kezdetét az új eljárás lefolytatását elrendelő jogerős határozat keltétől kell számítani, és az eredeti eljárás megindításakor érvényben volt építésügyi szabályok szerint kell eljárni, kivéve ha az új eljárás lefolytatásakor hatályos szabályok az építtető számára kedvezőbbek.

(6) A (2) bekezdés szerinti kötelezés végrehajtásának teljesítését, indokolt esetben az építésfelügyeleti hatóság a helyszínen ellenőrzi.

(7) Az építésfelügyeleti hatósági eljárással kapcsolatban újrafelvételi kérelem nem nyújtható be.

9. § (1) Az építésfelügyeleti hatósági eljárásban a tervező, a felelős műszaki vezető, az építési műszaki ellenőr és a kivitelező abban az esetben minősül ügyfélnek, ha az építésfelügyeleti hatósági döntést ezen személyek feladat- és felelősségi körébe tartozó tevékenység alapozta meg.

(2) A névjegyzéki bejegyzéshez kötött tevékenységet végző személy kötelezésekor és bírságolásakor az építésfelügyeleti hatóság a jogerős és végrehajtható döntését tájékoztatásul megküldi a névjegyzéket vezető szervnek.

(3) Az építésfelügyeleti hatóság a külön jogszabályban foglaltak szerint korlátozott körű tervezői jogosultság ellenőrzése esetén - ha az a tervezői nyilatkozatból nem állapítható meg egyértelműen - belföldi jogsegély kérése keretében a névjegyzéket vezető illetékes területi építész, illetve mérnöki kamarát keresi meg.

(4) Ha a kivitelezési dokumentáció tervezőjének tervezői nyilatkozata vagy a tervellenőrnek a tervellenőri nyilatkozata hiányzik, nem felel meg az előírásoknak vagy tartalma valótlan, illetve ha a tervező által készített kivitelezési dokumentáció szakszerűtlen vagy tartalma valótlan, akkor az építésfelügyeleti hatóság eljárást kezdeményez a tervezői jogosultságról névjegyzéket vezető szervnél.

Záró rendelkezések

10. § (1) Ez a rendelet 2008. január 1-jén lép hatályba, rendelkezéseit a hatálybalépése után indult elsőfokú, valamint a megismételt építésfelügyeleti hatósági eljárásban kell alkalmazni.

(2) E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg a hatályát veszti az építésfelügyeleti ellenőrzési eljárásról szóló 48/1997. (XII. 29.) KTM rendelet.